Akvárium

Jako start jsme zvolili komplet sadu 200 l akvária německé značky MP Aquarien s vybavením od firmy Eheim. Celý balíček je za zajímavou cenu k dostání v Hornbachu. Konec reklamy, nicméně je nutno tento obchod skutečně pochválit, neb za stejnou sestavu byste zaplatili ve standardní akvaristice u Božky v Horní Dolní mnohonásobně víc:-)

 

Skříňku jsme si vyrobili samy. V Baumaxu nám nařezali a ohranovali desky požadovaných rozměrů, které Bodyia svýma šikovnýma rukama za 3 hodinky smontoval. Pořizovací náklady se pak snižují z tisíců na stokorunové částky. Skříňka je stabilní a ani se nehne.

 

A to už jsme proprali a nasypali kamínky, které jsme jednak nabrali v zatopené pískovně a z části druhé jsme je kombinovali s koupenými - čedičová drť. Tato volba se myslím neosvědčila, neb kamínky z pískovny měly velikost od 2 mm do 20 mm, což už je moc a při velkých kamenech propadává detrit příliš hluboko a špatně se odkaluje. Jako dekoraci jsme volili africké dřevo "Mopani". 

 

Tak tady už je první verze bez rybiček. Koupili jsme první rostlinky a akvárko se oživilo. S rybičkami vyčkáváme neb zpočátku je nutné, aby se v akváriu vytvořil alespoň minimální mikrobiální ekosystém.

 

Po prvním týdnu se rostlinky uchytily a začaly i trochu růst. Dřevo "Mopani" začíná barvit vodu do sytě žluté, což je velmi neestetické a vodu je třeba z části vyměnit.

 

První rybičky jsme koupili po 10ti dnech po oživení. Chtěli jsme sice počkat déle, ale nedalo nám to a už tam plavou mečovky, tetry pruhované, královské a býložravé tetry kosočtverečné, které nám okamžitě začaly okusovat jemné lístky. Dalšími druhy byly dania pruhovaná, ancistrusové, labea franatus a jako perlička sumeček sklovitý.

 

Přikoupili jsme další rostlinky a akvárko se dostalo do vrcholu své krásy. Nicméně intenzita osvětlení je příliš velká a začínají se objevovat nepříjemné řasy. Boj s řasou jsme začali prohrávat. Konkrétně jsme nebyli opatrní při výběru rostlinek a zanesli jsme si nezničitelnou velmi tuhou vláknitou a černou štětičkovou řasu, prokletí našeho akvária. Je tuhá a ancistrus ani jiná ryba nemá šanci ji pozřít. Na chemikálie nereaguje a nedokáže ji zničit ani nejlepší prostředek proti řasám od firmy eSHa. 

 

Osvětlení akvárka jsme řešili jako duální systém kombinace zářivka a halogenové žárovky. Spínání je řešeno digitálními časovými spínači, přičemž večer po setmění je zářivka v překryvu nahrazena třemi halogenovými žárovkami simulujícími stmívání. Rybky vyžadují postupný přechod od světla ke tmě a při zhasnutí se nelekají. Jako zářivka se osvědčila speciální akvaristická SUN GLO 30W 200 luxů. Podle tabulek jsme zprvu použili 2 kusy, ale je to zbytečné. Zářivka AQUA GLO se ukázala jako špatná, neb díky rozšířenému UV spektru podporovala řasu, nicméně fluorescentní zbarvení ryb je extrémně efektní. 

 

Když štětičková řasa začala enormně hubit rostliny a dřevo mopani otravně barvilo vodu, nastala chvíle radikální očisty a dřevo jsme nahradili kameny(metamorfity - ruly, svory a vyvřeliny - granity a diority), původní kamínky jsme vyhodili a použili jsme 3mm frakci písku. Z rostlinek jsme se pokusili řasu odstranit houbičkou na nádobí, ale byla to chyba, neb chemikálie nezabrala a akvárium se entropicky vrhlo do varianty, kdy vše včetně kamenů pokryla a zahubila černá řasa. Nedá se to ani vyfotit, neb je to opravdu nepěkný pohled.

 

Jako dekoraci jsme nejprve volili odlomený kus skály v lomu. Zvolený fonolit je velmi tvrdý a hrany ostré, což není pro ryby příliš bezpečné. Jako ideální se jeví valouny nasbírané v divočejším potoku.

 

U dna probíhá krmení rybiček. Do petriho misky jsme umístili tabletu pro krunýřovce, na které se přiživují všichni. Vzadu plavou stříbrné tetry kosočtverečné.

Za akvárko plné řas přibylo pozadí z břidlice. Zmizela tak bílá stěna, která tvořila doposud pozadí akvária a vše rázem vypadalo jinak. Břidlice je hezky černá a pochází ze Skryjského kambria a místy obsahuje rezavé ichnofosilile trilobitů. Akvárko se stabilizuje a řasa intenzivně mizí, za což mohou i vzrostlí krunýřovci. 
Náhlá změna. Stěhovali jsme se. Stěhování rybiček nám zabralo celý den. Naplánovali jsme jej na dobu, kdy přivezou do místní akvaristiky zásobu čerstvých rostlin od Rataje. Tato fotografie je stará zhruba půl roku po stěhování. Osvětlení je zde večerní.
Nové rostlinky, kvalitní hnojení eSHa, dodávka CO2, pravidelná výměna vody, permanentní filtrace a denní režim napomohly k tomu, aby celé akvárium zarostlo ve vysněný prales.

Trochu jsme experimentovali a po dobu 7 dní jsme svítili 2ma zářivkami. Jednou SUN GLO a k tomu UV AQUA GLO. Vše získalo krásné barvy, neonky červené svítili k úžasu všech návštěv. Rozšířené červené a ultrafialové spektrum však mnohonásobně urychlilo a zintenzivnělo růst řas. Následovalo brutální čištění a výměna kamenů za čisté. AQUA GLO je zase ve sklepě.
Z akvárka se stává neprodyšný prales vodních rostlin. Kryptokoryny bylo nutné protrhat a přesázet.
 Fotografie ze stejné doby jako boční pohled o obrázek výše. Výpusť filtru je nasměrována více ke dnu, takže ohýbá dlouholisté rostliny. Velmi to potlačilo růst řas a podpořilo růst rostlin závislých na množství železa ve vodě.

Zveřejněno: 11. 04. 2006 (přečteno 20910) - Počet komentářů: 38262 - Přidat komentář - Poslat - Vytisknout
© Alca 2003-2008, používám phpRS